DIY Gold Wall Clock- How I Did It


I get many questions in relation to how I DIY-ed the gold oversized clock used as an accessory for my niece’s bedroom makeover project.

It was an easy DIY done supper fast and,since I found some pictures during the proccess, I am happy to share this project with all my readers.

I used a simple round clock diameter 60 cm, bought in a local supermarket. It was un ugly wall clock, but I already had a picture in my mind on how it will look after I put my hands on it.

Using a screwdriver I took it all apart for making it ready for spray painting.

I started by spray painting the clock frame .

Further, I replaced the clock face, that had roman numbers, with a stock paper spray painted in gold.

Instead of numbers I placed self adhesive black dots, which in fact are the floor protectors used for furniture legs.

Lastly I put back the clock arrows and screwed together other parts of the clock.

It was a super easy DIY project, but with a great impact in the whole design of the room.

Ore Muri – Si T’a Beni Vet

Si pergjigje e shume pyetjeve nga lexuesit lidhur me ate se si e bera oren e murit te perdorur si aksesor ne disajnin e dhomes per mbesen time, dhe pasi i gjeta disa foto nga ky proces, ndihem e gezuar qe me lexuesit e bllogut tim t’i ndaje detajet e ketije projekti.

Ishe nje projekt i lehte i stilit Beje Vet (BV).

E perdora nje ore muri me diameter 60 cm, te blere ne nje nga supermarketet lokale. Nje ore qe dukej mjaft joatraktive, por per te cilen une e kisha vizonin se si do te dukej pas intervenimit tim.

Me nje kaqavide e qmontova oren ne teresi per ta pergatitur per ngjyrosje.

Fillova me ngjyrosjen e pjeseve te jashtme te ores me spray ngjyre ari.

Fytyren e ores me numrat romak e zevendesova me nje cope letre hamer te ngjyrosur me spray ngjyre ari dhe ne vend te numrave vendosa rathe te zi gome, qe ne te vertete jane mbrojtes te dyshemes qe vendosen ne kembet e karrigave apo mobiljeve te ndryshme.

Se fundi i vendosa akrepat e ores dhe lidha me kaqavide pjeset tjera te ores, dhe kjo ishte e tera.

Ishte nje projekt shume i lehte i stilit BV dhe qe beri nje impakt te vecante ne dizajnin e dhomes.

Nese inspiroheni te beni dic te tille, deshiroi qe te me shkruani dhe te dergoni foto se si doli projekti juaj.

Ju faleminderit qe vizituat kete faqe!

Besa

Advertisements

Bar Stool Covers For Instant Temporary Transformation


Even though my kitchen leather barstools were in a perfect shape, I wanted to give them a new trendy look.

Being covered in leather, they are so easy to maintain; you just wipe them clean once in a while and they stay spotless.

While I love the easy maintenance side of leather I wasn’t loving their boring look so I had to do something which would make my stools supper cool without jeopardising the aspect of easy maintenance.

I came up with a solution; making separate slipcovers for my leather kitchen stools. I made separate slipcovers for the backs and the seats of the stools. I will be using slipcovers for the backs most of the times and, depending on the mood, i will be using those for the seats also.

The cool black and white brushstroke design fabric design was a perfect solution for achieving a supper cool look. The possibility to use slipcovers separately was also a good idea, and the fabric I chose very well combined with existing leather.

To make slipcovers I used pin fit method for each stool, and then I sew them together. They came perfect and really brought a new vibe to my kitchen.

My kitchen is spring ready! How about yours?

For consultation on your kitchen updates or ideas on any other instant updates of any space in your home contact us via e mail at besagmblog@gmai.com or through a private message via our Facebook page BESA GM.

Thank you for visiting this site,

Besa

Mbeshtjellset e perkohshme te karrigeve per nje ndryshim instant te pamjes se tyre

Edhepse karriget e shankut te kuzhines ishin ne gjendje perfekte, deshiroja qe atyre tu ipja nje pamje te re e qe eshte ne trend.

Karriget egzistuese te mbeshtjella me lekure jane shume lehte per mirembajtje, pasi qe pastrohen lehte dhe shpejte me nje lecke gjysem te lagur.

Megjithate, edhepse me pelqen menyra e lehte e pastrimit te materialit te lekures, nuk me pelqente pamja e merzitshme e tyre ashtu qe deshiroja te beja dicka me keto karriga, por duke mos e vene ne pyetje aspektin e lehte te mirembajtjes se tyre.

Si zgidhje erdha me iden e qepjes se mbeshtjellseve nga nje material me nje dizajn i cili eshte shume i popullarizuar koheve te fundit. I qepa mbeshtjellset e ndara per ulese dhe per mbeshtetese te karrigeve, dhe te cilat do t’e perdoren ndaras ose se bashku varesisht nga disponimi. Materiali i perdorur kombinohet shume bukur me lekuren egzistuese te karrigeve, andaj edhe perdorimi vetem i mbeshteteseve te qepura nga materiali e bene nje kombinim te bukur dhe praktik.

Mbeshtjellset e qepura dolen per bukuri, dhe sollen nje pamje te re dhe super moderne ne kuzhine.

Kjo kuzhine tani eshte gati per pranvere! A eshte edhe kuzhina e juaj gati per pranvere?

Per konsultimet lidhur me perditesimin e kuzhines tuaj apo te perditesimit instant te cfrardo hapsire te shtepise s’uaj na kontaktoni permes e mailit ne besagmblog@gmail.com ose permes mesazhit privat ne faqen tone ne Facebok BESA GM.

Ju faleminderit qe vizituat kete faqe,

Besa

DIY Spring Flowering Bulb Arrangement

I love spring! This winter was pretty harsh here in Pristina, Kosova and even though the spring is just around the corner I am impatiently awaiting for the weather to improve, and to start seeing all those pretty bulbs make their way through the soil, and prettify my garden.

However, this does not mean that I had to wait and do nothing until spring comes! Last weekend I picked up a couple of vases filled with hyacinth in a local market and rearranged them in hurricane vases. They came pretty nice and really turned my home on a spring mode. They look pretty and have filled my home with a beautiful scent.

To make this arrangement you will need:

hurricane vase or any other glass vase
white sand
any kind of flowering bulbs – I used hyacinth bulbs

Place a generous amount of sand in a vase. Make a shallow hole in the middle of the sand, and place the bulbs. Add some remaining soil to fill the gaps between bulbs, and you are done.


Thank you for visiting,

Besa

Beje Vet – Aranzhman pranveror i zymbylit

Me pelqen shume stina e pranveres! Ky dimer ishte shume i ftohet dhe i gjate ne Prishtine, Kosove e edhe pse pranvera gati sa nuk ka ardhe, une me padurim jam duke pritur qe koha te permirsohet dhe ti shof te gjitha ato lule te bukura pranverore, qe i mbolla ne vjeshte, te ken mugulluar dhe te jen qele per t’a zubukuru kopshtin tim.

Megjithate, kjo nuk do te thot se une duhej te mbetesha pa bere gje ne pritje te pranveres. Vikendin qe shkoj i bleva dy saksi me zymbyla te posa dale nga bulbat e qe shpejt filluan te qelin. E bera rearanxhmanin e tyre duke i voendosur ne vazo te gjata qelqi. Dolen shume bukur dhe vertet e sollen pranveren brenda shtepise e posaqerisht e mbushen tere shtepine me ere te kendshme pranverore.

Per t’a bere nje aranzhman te tille ju nevojiten:

vazo e gjate qelqi
zalle me ngjyre te qelte
cfardo lloj lule pranverore nga bulbat- une perodora zymbyla

Vendos nje sasi te konsiderueshme te zallit ne vazo. Beje nje vrime te ceket ne zalle dhe vendosi lulet. Shto sasi te vogel te dheut per t’i mbushur zbrazetirat ne mes te bulbave, dhe aranzhmani i luleve eshte gati.

Faleminderit qe vizituat kete faqe,

Besa

How To Celebrate a Valentine’s Day At Home

4
There are a million ways to celebrate Valentine’s Day. Some people keep it classic with a romantic date night, and some make it all about the kids….This year, would be a great idea to have a casual and festive dinner party with family and friends – this heartfelt holiday doesn’t have to be all about romance. Plan a simple menu, play a fun game featuring your favorite love songs, and celebrate LOVE.

Here are a few tips for making your Valentine’s Day party festive and fun at home:

Use something unexpected… meaning, put a unique twist on Valentine’s Day decor. For example, use or decorate ordinary home items to use them as backdrop or table decor. For this featured decor, I decorated a simple black tray with pink roses made from kitchen paper napkins, lined it with a marble contact paper and it turned quite pretty. It really made a big impact in the whole decorating scheme, so I decided to share the tutorial in my previous post.

23
16
Mix and match your china to achieve that casual and fun look. Use unusual items as centrepiece, like these gravy bowls, and a red cup used as a vase.
8
4
Do not be afraid to use what you find around the house; you will be surprised how things will beautifully come together once you are done with with decorating.
29

6
9
6
7
Show the love – A welcoming table inspires a casual and comfortable vibe for guests. Add a “sweet touch” by placing a golden heart sticker to the glasses, so guests feel the love as soon as they sit down. Also decorate the dining chairs with DIY puffy hearts, tutorial of which I shared here.
19
18
17

Serve up selection of dishes. Create a menu consisting of various items or suggest guests bring a side dish to turn your dinner or brunch into a potluck! Remember to ask everyone in advance what they’ll bring so you don’t end up with a menu of only sweet or savory items.
13
22
23

26

Happy Valentine’s Day good people!

Besa

Si t’a kremtoni diten e Shen Valentinit ne shtepi

Ka qindra menyra se si te kremtohet dita e Shen Valentinit. Disa e preferojne ate menyren klasike me nje darke romantike ne ndonje restoran, disa kremtojne me femijet e tyre etj. Kete vit ndoshta do ishte ide e mire shenimi i kesaje dite me nje darke jo formale e festive me familjen dhe shoqerine – kjo kremte nuk duhet te jet ekskluzivisht romantike. Planifikoni nje meny te thjeshte, shkembeni tregime kur jeni ndier te dashtun nga familja dhe shoqeria si dhe kur dhe keni shpreh dashni, degjoni kenge qe ju perkujtojne ato momente, dhe me nje fjale kremtoni DASHNINe.

Ja edhe disa keshilla praktike qe kremta te cilen e organizoni te duket me festive dhe qe te sjelle kenaqesi tek te gjite te pranishmit:

Krijoni dekore te papritura ….kjo nenkupton, beni dekore te pazakonta per kremten e Shen Valentinit. Per shembull, perdorni ose dekoroni gjesendet e zakonshme shtepiake e cilat do ti perdorni ne dekorin e prapavise se tavolines ose si dekor qendror te tavolines. Per kete dekor une e dekorova nje tabake te rrumbullaket ne skajet e se ciles vendosa lule rose te punuara nga salvetat e kuzhines. Gjithashtu, tabaken e mbeshtolla me leter vetengjitese me dukje te mermerit dhe ne mes vendosa nje zemer ngjyre ari. Kjo me te vertete beri nje impakt te madh ne dekorin e gjithmbarshem, andaje edhe i postova ketu instrukcionet se si mund t’a beni edhe ju nje te tille.

Beni kombinime te ndryshme te pjatave qe i keni qe te krijoni
dukje jo formale te tavolines. Perdorni gjesende jo te zakonshme per dekorin qendror te tavolines; ja si keto ene per salce si dhe nje filgjan i kuq i perdorur si vazo. Mos keni frike te perdorni gjesende qe i gjeni neper dollape ose sirtare perreth shtepise; do te befasoheni se cfare do te gjeni ne shtepi dhe se si gjerat do te lidhen bukur kur te keni perfunduar me dekorimin.

Tregoni dashni – Nje tavoline jo formale e mikepritese ne dekorimin e se ciles inkorporoni simbole te kesaje kremte, ZEMRAT, vertet se do t’i beje te pranishmit te ndihen shlire dhe te lumtur. Vendosni detaje te lezetshme si keto zemra vetengjitese ne gotat e pijes, si dhe keto zemra te kuqe te punuara me material dhe te cilat mund t’i vendosni ne karrika dhe kudo tjeter. Ato mund t’i punoni vet duke u sherbyer me instrukcionet te cilat i kam postuar vitin e kaluar ketu.

Sherbeni ushqime te llojllojshme dhe te lehta – Krioni nje meny qe konsiston ne ushqime te llojllojshme ose e beni nje lloj pjate kryesore vet dhe kerkoni nga te tjeret te bien pjata anesore keshtu qe edhe asnjeri nuk do te lodhet shume me pregaditjen e ushqimit dhe secili do te kenaqet me ndejen. Eshte mire qe paraprakisht te konsultohet secili se cfare do te sjelle ne menyre qe mos te perfundojme vetem me embelsira ose vetem me gjellera.
13
24
Gezuar Shen Velentini!

Besa

DIY Valentine’s Day Flower Wall Decor

11
I love everything that goes into party planning from styling the interiors and the table for my guests to cooking up the perfect dishes to serve, and I am happy to share with you some great ideas and tips for creating a fun + festive Valentine’s Day brunch or dinner party .

When it comes to styling an interior or a holiday party for your family and/or friends there are a few key elements to think about. First off, figure out where you are going to set up your table and what type of backdrop you want to create to set the stage. I always love a visual backdrop whether it be a festive garland or something on a larger scale. Make a big impact by re-creating this eye catching flower wall hanging decor… you only need a few simple items and it’s surprisingly easy!

WHAT YOU NEED:

paper napkins – pink
glue gun
paper clip gun
self adhesive paper – gold
self adhesive paper— marble look
round shape tray

DIRECTIONS:

Start with cutting three different sizes of petals.The size of the petals depends on how big you want the flowers to be. Make slits, about 2 cm deep, at the bottom of each petal. Start working with largest petals. Place one end of the cut petal above the other and secure it with paper clip gun. Do the same with all other petals, by creating the groups of three. Start assembling two sets of each size of the petals. Glue three different sizes of petals on top of each other, and you will end up with a pretty looking flower. Fluff the petals by separating napkin layers. For this project I used 12 flowers.
thumb_img_0440_1024
thumb_img_0442_1024

thumb_img_0441_1024

Get a a round tray. Flip it back and layer it with a self adhesive marble look paper. Using self adhesive gold colour paper, draw and cut a little heart shape, and stick it in the middle of the tray. Start gluing the flowers around the tray edge. Your wall hanging decor is ready to by hung.
thumb_img_0443_1024

thumb_img_0444_1024
1a
11
10
Make sure to check back tomorrow as we share all of the details fot this Valentine’s Day party theme.
3
Thank you for visiting.

Besa

Dekor Muri me metoden Beje Vet (DIY) per diten e Shen Valentinit

Te gjithe neve na pelqejne interieret e dekoruara bukur per kremtat e ndryshme pergjate vitit, andaje edhe ambinetet tona padyshim se e meritojne nje dekor te lehte me rastin e kremtes e cila si epiqender e ka dashurine.

Kur eshte fjala per dekorin fesiv te enterierit ose organizimit te ndonje ahengu per familjen ose shoqerine, jan disa elemente kyqe qe duhet t’i kemi parasysh. E para, te percaktohemi se cilen pjese te hapsires do t’a dekorojme pastaje ku do t’a vendosim tavolinen e ushqimit, si dhe cfare do te vendosim si prapavije te tavolines. Une i preferoj dekoret ne prapavije qe bie ne sy, e qe munde te jet ndonje xherdan dekorues (garland) ose ndonje dekor tjeter i cili mund te varet ne mur sikurse ky te cilin e bera shume shpejte dhe lehte.

JU NEVOJITEN

Salveta letre – roze
ngjites i nxehte
kapse letre
leter vetengjitese- ngjyre ari
leter ngjitese – dizajn mermeri
tabake e rrumbullaket

PERPUNIMI
Filloni me prerjen e petaleve ne tre madhesi te ndryshme. Madhesia e petaleve varet nga ajo se sa te medha do t’e deshironit t’i keni lulet. Ne pjesen e poshtme te petaleve e beni nje carje te vogel ne mes (shih fotot) dhe filloni me palosjen e pjeses se poshtme te petalit duke e vendosur njeren siper tjetres dhe duke i kapur me kapese letre (stapler). Filloni me petalet me te medha dhe vazdhoni me madhesite tjera sipas radhes. I bashkoni nga tre petale ne nje vend dhe pastaje i bashkoni nga dy grupe te tilla se bashku. Vazhdoni me bashkimin e petaleve duke vendosur siper njera tjetres palet e petaleve te tre madhesive te ndryshme dhe do te perfundoni me nje lule te bukur. I shprishni petalet duke i ndare shtresat e salvetes se letres. Per kete projekt ju nevojiten 12 lule.

E merni nje tabake te rrumbullaket. E ktheni ne pjesen e pasme dhe siper saje vendosni letren e prere vetengjitese. E preni gjithashtu nje zemer nga letra vetenghitese me ngjyre ari dhe e vendosni ne mes. Filloni ti ngjisni lulet perreth tabakes, dhe dekorimi i juaj i murit eshte gati.

Mos haroni t’a vizitoni kete faqe neser, pasi qe do te bejme postimin e detajeve tjera festive te dekorit per kremtimin e Shen Valentinit.

Ju faleminderit qe vizituat kete faqe.

Besa

Holiday Tablescape Featuring a Beautiful Centrepiece

12

Almost a year has passed since I did this tablescape for an appearance in a Morning show in RTK which is a Republic of Kosova public broadcaster so, before this year comes to an end, I wanted to share with my readers some photos of this tablescape set for this occasion.

For the centerpiece I used a garland which I made to fit this table and along the garland I placed a few candlesticks in white and gold.

For the charger plate I used my fine bone china oversized rectangle plates, and for the serving plates I bought some inexpensive black and white ones which had a great circle design on.

Because last year the checked, black and white items were so IN, i bought 1.50 cm of polyester fabric in this design and made 10 napkins to fit the design of my theme.

To make the guest feel special I created place cards for each guest, and also wrapped nicely some treats for guests which were placed on top of the serving plates.

It was a simple setting, but it came out really neat and nice.

Enjoy the photos and hope you will find in them some inspiration for your table setting for these coming holidays.
89365789101213
Thank you for visiting.

Besa

Shtruarje Festive e Tavolines

Kaloi gati nje vit prej se e bera konceptin dhe dizajnin e dekorit te kesaj tavoline per paraqitjen time ne RTK ne emsionin Miremengjesi Kosove, andaje para se te perfundoi ky vit pata deshire qe ti ndaj me lexuesit e mije disa nga fotot e tavolines se shtruar plotesisht.

Per dekorin qendror te tavolines e punova nje gjerdan (garland) qe t’i pershtatej madhesise se tavolines dhe pergjate tije vendosa disa qirinje ngjyre ari dhe te bardhe.

Per pjata baze vendosa pjatat katrore porcelani kualitativ, ndersa per pjatat ku servohet ushqimi bleva disa pjata jo te shtrenjta por qe kishin nje dizajn qe i pershatej konceptit.

Pasi qe vitin e kaluar gjesendet me disajn te katrorve bardh e zi ishin shume ne trend, une bleva 1.50 cm materiali te tille dhe i qepa 10 salvetat te ushqimit nga ky material.

Per ti bere mysafiret te ndihen shume special, i punova kartelat dekorative te vend uljes te cilat kishin emrin e secilit mysafire. Poashtu i mbeshtjella bukur dhuratat e vogla per mysafiret e ftuar dhe i vendosa ato siper pjates.

Tani ju le te shetiteni neper fotot e bashkangjitura dhe shpresoj qe ato do te ju sherbejne si inspirim per dekorin e tavolines s’uaj per festat qe po na afrohen keto dite.

Ishte nje dekorim i thjeshte, por qe dukej shume bukur.

Ju faleminderit qe vizituat kete faqe.

Besa

Small Room Makover – Week 6 The Reveal

5

The reveal day came much faster than I have anticipated, and while browsing the rooms and spaces of the 20 featured designers participating in ORC I was about to FAINT (seriously), seeing that every revealed space there was so breathtakingly beautiful.

Well, this is not something that I can say for myself and the room I worked on. Of course, I never expected that I can produce something that will wow anyone as I had to make this happen within an incredible low budget. However, I can say that I wow-ed myself knowing that I was able to put all this together with such a low budget and make this room liveable and functional again, as well as to cosy it up so it can be enjoyed by the owners for few more years to come.

For all of you who are here for the first time, this was the condition of the room the day I decided to get my hands on.
before-orc

1

Because of the budgetary restraints, getting new furniture was out of the reach. Reupholstering was also costly, so we decided to slipcover the sofa/ loveseat duo, and I ended up doing this job because we could not find a willing or a skilful person in town who could make slipcovers.

4

3

2

16

6

15
17

5

8

We needed a desk which will serve as a working desk and/or make up desk, so I designed this hairpin desk which is made out of construction wire found at a construction site dump. The construction wire was cut (by a local blacksmith) into four pieces 156 cm long and bended into a hairpin shape which were attached to a base plate. After the legs were done, I painted them in black and attached them to a piece of 120cm long x 40 cm long x 2 cm thick MDF.
5
Also there was a need for drapes, so the owner had a pair of unused store bought white sheer panels. White sheer panels were not exactly what I would envisioned for this room, but I just had to peruse them, so in order to add some body to the drapes I lined them and added a decorative black and white band at the upper part of the drape.
15
No sofa is complete without some pillows, so I made several pillows using this interesting reptile print fabric and this beautiful green velvet.
14
This simple, yet elegant, gallery wall is created by using few used frames in which were inserted brushstroke art which I DIY-ed for this room.
1
To add some interest to the room I created this focal point wall by painting this geometric design mural. Also the wall art placed in this wall is a DIY project which was created by using an old useless painting.
8
So when it comes to sources I wish I had a list of sponsors that provided what I needed to complete this room, but what I can happily say is that I DIY-ed almost everything used in this room and I am very happy the way it turned out.

1011orc-1

One thing I am not happy about though is, the PHOTOS. I had only one afternoon available to take photos and, as you can tell, it was not my day. It was a very rainy and dark afternoon and it just did not work. But, hey…life goes on… and there will be another One Room Challange event in spring.

Thank you for visiting and please check the reveals of other guest participants of One Room Challange.

Besa

Previous Weeks – Javet e Meparshme

Week 2
Week 3
Week 4
Week 5

Perditiesimi i Dhomes se Vogel – ORC Java e 6 – Perfundimi

Dita kur behet zbulimi i punes se bere gjate ketyre 6 javeve erdhi shume me shpejte se qe e kam pritur, dhe duke i shiquar dizajnet e zbuluara te 20 disajnerve pjesmares ne ORC gati u alivanosa (pernjimend) kur pash se secili dizajn i zbuluar sot nga ata ishte aq i bukur sa te linte pa fryme.

E po mire, kjo nuk eshte dicka qe munde t’a them per vetveten dhe per dhomen ne te cilen punova. Kuptohet se as qe kam pritur qe te krijoj dicka qe do t’a bente dike qe te thoshte wow, duke pasur parasysh buxhetin jashtezakonisht te vogel. Megjithate, munde te them se arijta ti them vetes wow, per faktin se arijta ta perfundoj dhomen me ate buxhet dhe t’a beje ate te jetueshme dhe funkcionale si dhe ta beje ate qe te shfrytezohet kendshem edhe per disa vitene vijim.

Per te gjithe ata te cilit po vizitoni per here te pare, ja se ne cfare gjendje (me larte) ishte dhoma ne diten ne te cilen vendosa qe ta pranoj sfiden.

Per shkak te kufizimeve buxhetore, blerja e mobiljeve te reja ishte jasht cdo mundesie. Mbeshjellja profesionale e tyre ishe e kushtueshme, andaj vendosem qe t’ju qepim mbeshtjellset, dhe une perfundova te merem me qepjen e tyre pasi qe nuk gjetem ndonje person me aftesi te duhura profesionale qe te merej me qepjen e tyre.

Na nevojitej nje tavoline qe do te sherbente si tavoline pune/grimi, andaj e disejnova kete me kembe ne form kapse flokesh te cilat jan te punuara me material ndertimor (shufra hekuri) te cilat i gjetem ne hekurishte. Shufrat e hekurit u prene ne gjatesi prej 156 cm dhe pastaje u kthyen per tu bere ne form te kapses se flokeve dhe u ngjiten ne pllaken baze. Pasi kembet ishin gati, e bera ngjyrosjen e tyre me ngjyre te zeze, dhe i ngjita ato ne nje pllake MDF 120 co e gjatex 40 cmi e gjere, me trashesi 1.6 cm.

Dhoma kishte nevoje per perde, ashtu qe pronarja i kishte nje pale perde te gatshme te ngjyres se bardhe. Perdet e bardha nuk ishte ajo cfare une e parashikoja per dhomen, por duhej t’i perdorja ato, dhe ne menyre qe te shtoja pake konstukt ne to ju qepa astarin e bardhe dhe e dekorava pjesen e tyre te siperme me shirit bardh e zi.

Asnje kolltuk nuke eshte i kompletuar poqese nuk dekorohet me jastek, andaj i qepa disa te tille duke e perdorur kete material interesant me print te lekures se zvaranikeve si dhe tjeret i punova me material plishi ngjyre te gjelbert.

Ky mur i thjeshte por shume elegant i stilit galeri u krijua duke i perdorur dis korniza te perdorura ne te cilat i vendosa disa punime te punuara nga une ne stilin “levizje brushe”

Qe t’e beja me interesant dhomen vendosa qe muri ballor te jet si pike fokale e dhomes ashtu qe e krijova nje mural me dizajn gjeometrik ne ate mure. Gjithashtu, edhe piktura e vendosur ne murin me mural eshte nje DIY projekt.

Pra kur bie fjala tek gjesendet per mobilimin dhe dekorin e dhomes une do te deshiroja t’a kisha pase nje liste te gjate te sponzorve te cilet kontribuan per regullimin e kesaje dhome, por fatkeqesisht nuk kisha sponsor. Por cka munde te them me kenaqesi eshte se gati cdo gje ne kete dhome esthe e punuar vet, dhe duke u nise nga ky fakt atehere edhe jame shume e kenaqur se si doli kjo dhome.

Megjithate, nje gje me te cilen nuk jame aspak e kenaqur jane FOTOT. E kisha vetem nje pasdite ne dispozicion per fotografim, dhe siq mund te shihni ajo nuk ishte nje pasdite qe ishte ne anen time. Ishte shume vranet dhe erret ate pasdite dhe dite aspak e pershtatshme per fotografim. Por hej….jeta vazhdon…dhe do te kete event te tille prap ne pranvere dhe shpresoj se atehere do te jem me me shume fat.

Ju faleminderit qe vizituat kete faqe, dhe gjeni kohe t’i vizitoni edhe hapsirat tjera te perditesuara nga mysafiret tjere participues te Sfida e Nje Dhome.

Besa

Small Room Makover Progress – ORC Week Five

orc-gold

It’s another week of the One Room Challange, and I am getting a bit nervous about the comming week. We have only one week left before the grand reveal, so I will keep this post short and only give you some updates on what I did this week.

I painted the focal point wall, and added some geometrical design by painting two huge triangles. This design makes the room feel larger as it gives a perspective and adds interest to the room. The mural instantly grabs your attention when you enter the room and makes the room feel modern.
img_9130
img_9131
DIY artwork was another project that I had to tackle this week, so this is what I created by applying watercolour brushstrokes on a white card stock paper.
img_9174
After the painting was done, I cut the paper to the desired sizes and run a solid line with a permanent marker around the cut edges. This gives the painted piece a more finished and polished look. Now, making a decision on how to hang them is not going to be easy.

I also hacked this Ikea shelf by painting the sides in black and adding a black electrical tape to the shelf edges so, this way, an inexpensive piece of furniture, will add contrast and will complement the colour scheme of the room.

fullsizerender-11

As of today I will be in hunting around my client’s house to find accessories that will fit our design, thus i leave it here and up to the hunting and styling.

For those curious on where I started, and the progress I made through weeks please check:

week two
week three
week four

Thanks for visiting, and hope you will return again for the final reveal next week.
Besa

Java e Peste ne Eventin Sfida e Nje Dhome

Eshte java e peste a eventit Sfida e Nje Dhome (One Room Challange) dhe kame filluar qe te ndihem paksa ne siklet per javen e ardhshme. Ka mbetur vetem nje jave deri te shpalosja e disajnit final te punes, andaj nuk do e zgjas kete postim por vetem do ty ju perditesoj me disa nga punet me te cilat u mora gjate kesaje jave.

E ngjyrosa murin qe do e jete pika fokale e dhomes, ashtu qe e krijova nje dizajn gjeometrik duke i ngjyrosur dy trekendsha te medhenje ne mure me nyanca beige. Ky disajn po e ben qe kjo dhome e vogel te duket me madhe sepse po krijon perspektivesi dhe po shton interesim ne dhome.

Arti DIY eshte edhe nje projekt tjeter me te cilin u more gjate kesaj jave, keshtu qe ja se cfare krijova duke e perdore tekniken “brush strokes” qe njeherit eshte shume e aplikuar gjate ketyre viteve te fundit. Pas ngjyrosjes e bera prerjen e tyre ne madhesine e deshiruar dhe i rrethova skajet e tyre me marker permanent, gje qe kjo ju jap punimeve nje pamje te perfunduar dhe te llustruar. Tani vie ai vendimi i veshtire se si ti pozicionojme ne murin galeri te gjitha keto.

Gjithashtu e bera ridizjnimin e ketij rafti te IKEA’s duke ja ngjyrosur pjeset anesore me te zeze dhe duke ja mbeshtjell me shirit izolues te zi skajet e rafteve , keshtu qe ky raft jo i kushtueshem po krijon kontrast ne dhome dhe po inkorporohet mire ne skemen e ngjyrerave te dhomes.

Tani ka mbetur vetem te “gjahtojme” perreth shtepise se klientit per te gjetur akcesor dekorues per dhomen.

Per te gjith ata te cilet jan kureshtar se me cka fillova, mund te percjellni perditesimet gjate javeve te kaluara me poshte:

Java Dyte
Java Trete
Java Katert

Ktheni ketu te Enjen e ardhshme kur edhe do ta beje postimin e fotove te dhomes se perfunduar.

Ju faleminderit qe e vizituat kete faqe,
Besa

Small Room Makeover Progress – One Room Challenge Week Four

orc-gold
Like in a small puzzle, bit by bit, things are starting coming together in this little room makeover that I decided to challenge myself with in this fall 2016 One Room Challenge Event.

For me, the event has proven to be a reeeal challeng considering the tininess of the budget that I am working with. I know that I keep winning about it but, really, I am in a big trouble as I already run out of the projected amount; so, to make this project come to an end I am using my all DIY skills and I am repurposing some of my unused stuff stored in my attic.

So, these are the updates:

I managed to paint the legs and assemble the console table/working desk, and decided to arrange the hairpin desk legs in a half circle position. I was worried at first about the stability of the desk by arranging the legs this way, but as the desk is placed against the wall it proved to stand quite stable, and it looks quite interesting.
img_8992
img_9026
fullsizerender-3

Making and designing pillows is a thing that I always like to do with a big pleasure so I made a few of them for this project too.

This is one of the pillows that I made using this beautiful green velvet:
fullsizerender-5
fullsizerender-4

and to add some pattern I found this interesting linen fabric with a beautiful reptile print.
img_9004
As far as the sewing projects is concerned I also designed and made this “double deck” pouf. I call it double deck because is twice the height of standard poufs found at stores. It came out really nice and I am loving it.
img_9087
fullsizerender-2
Hunting in my attic the other day, I found plenty of frames so I am planning a gallery wall to be displayed above the sofa. Now I have to make a big decision what it should be put into those frames!
img_8990
Well, this was all for this week and I am sure that other guest participants and 20 featured designers/bloggers had a busy week too.

Fore those interested to check my second and third week progress, please click here and here.

Thank you so much for visiting and taking time to read this post.

Hope to see you again here.

Besa

Progresi ne Dekorin/Perditesimin i Dhomes – Java e Katert ne eventin “Sfida e Nje Dhome”

Sikurse ne nje puzzle te vogel, pak nga pak, gjerat kan filluar te krijojne nje teresi ne dekorin e kesaje dhomeje te vogel me te cilen une vendosa te mare pjese si mysafire ne eventin Sfida e Nje Dhome- Vjeshta 2016.

Per mua eventi deshmoj te jet shume sprovues, dhe ate per faktin se buxheti i ndare per kete projekt ishte shuuume i vockel. E di se jame duke bere shume zhurme lidhur me buxhetin, por me te vertete jame ne hall te madh pasi qe veqme e kam shpenzuar ate krejte, dhe po me duhet qe ti fus ne pune te gjitha aftesit e mija DIY (beje vet) si dhe t’i perdori disa nga gjesended e mija te paperdorura dhe te strehura ne nenkulm ne menyre qe t’a perfundoj projektin e nisur.

Pra te filloj me raportin e progresit te bere gjate kesaje jave:

Arijta qe ti ngjyrosja kembet e tavolines dhe ta beje montimin e saje, dhe vendosa qe kembet e tavolines t’i veje ne forme gjysem harkore. Fillimisht isha paksa hezituese pasi qe nuk isha e sigurt per stabilitetin e tavolines me kembe te pozicionuara ne kete menyre. Megjithate, pasi qe tavolina do te qendroj e mbeshtetur plotesishte ne mur, u vertetova se ka stabilitet te mjaftueshem andaj edhe vendosa ta le ne ate menyre. Kembet e vendosura ne kete menyre po duken shume bukur dhe po e bejne qe kjo tavoline e thjeshte te duket shume interesante.

Dizajnimi dhe qepja e jastekve eshte nje prej gjerave me te cilat merem me shume entuziazem dhe kenaqesi, ashtu qe per kete projekt i bera disa prej tyre.

Ky eshte njeri nga ata (shih foton me larte) te cilin e dizajnova dhe qepa duke perdore si material kadife te gjelbert shume te bukur dhe shirit te pambukut ngjyre bezh,dhe per te shtuar pak llojllojshmeri, e gjeta kete material (shih foton me larte) te bukur nga lini me nje dizajn te reptilve dhe qe do te duket shume bukur dhe do te kombinohet mire me jastek tjere.

Per sa u perket projekteve te qepjes per kete dhome, gjithashtu e dizajnova dhe qepa kete ulese (a.k.a POUF) te cilin po e quaj “dykateshe” pasi qe eshte e lartesise se dyfisht nga ato standardet qe i gjejme neper shitore. Doli per bukuri, dhe eshte duke me pelqyer shuuume!

Duke gjahtuar ne nenkulmin tim keto dite, gjeta nje mori kornizash te cilat i pastrova nga punimet qe ishin ne to dhe po planifikoj qe t’a krijoj nje galeri mur siper sofes. Tani vie ai momenti i rendesishem dhe i veshtire i vendimit se cfare te vendoset brenda atyre kornizave!!!

Ja pra kjo eshte e tera sa i perket kesaj jave dhe jam e bindur se edhe pjesmaresit tjere mysafir si dhe 20 dizajnerat/blogerat e perzgjedhur kane pasur jave te ngjeshur gjithashtu.

Per te gjith Juve qe jeni te interesuar te shihni progresin e punes gjate javes se dyte dhe trete, ju lutemi klikoni ketu dhe ketu.

Ju falemnderoj shume qe vizituat kete faqe dhe qe gjetet kohe per ta lexuar kete post.

Shpresoj qe te ktheni prap ketu,

Besa

Elegant Fall Front Porch Decor – Pumpkin Succulent and Mums Floral Arrangement

5
This year I may be a bit late with fall decor, but seeing all those pumpkins and mums that have flooded marketplaces, I just had to find time to decorate a spot in my house to set myself in a real fall mood by using these standard fall decor items.

I like to come up with creative ways of pumpkin decoration like this one that I did a few years back , but this year I decided that the orange colour is OK but the pumpkin will serve as a vase for mums and succulents grown in my garden.
20
I created this interesting floral arrangement using yellowish mums and succulents that were carefully arranged in a diagonally cut pumpkin. As you can see in the photos, I started with a small size orange pumpkin which was cut diagonally. To get a precise cut I marked the line with a masking tape and then run a cut with a sharp knife. After deseeding the pumpkin, I started arranging the flowers, starting with the mums first and then arranging the succulents carefully. I placed both pieces of pumpkin on a black tray and ended up with this beautiful arrangement. The upper cut part of the pumpkin piece with a stem was put up side down and lifted up from the tray base by using a candle holder, just to give an illusion that this piece is floating around. This was a very fun, quick and easy project done within an hour.
pumpkin-1pumpkin-2

BBB

BBB

23
After finishing the arrangement, I decided that it would look beautifully on my little porch, and I was absolutely right.

It looks like that mums and succulents make a great combo, and when placed in a pumpkin surely enhance the fall feeling as well as enjoyment of beautiful fall colours.

If you are a fan of minimalistic decor, or have a very small porch or front door area, then these kind of arrangements are a perfect solutions to set your home into a fall mood, enhance the curb appeal, and create and make your home feel welcoming.
18

15

16

14

12

8

7

6

5

313

If this project inspired you to make something similar please let me know. I would love to see how your’s turned out.

Thanks for visiting,
Besa

Dekor Elegant i Hyrjes se Shtepise – Aranzhim dekorues i kungullit me krizantema dhe bime sukulente.

Kete vit jam vonuar paska per sa i perket dekorit vjeshtor, por duke i pare te gjithe ata kunguj dhe krizantema te te gjitha ngjyrerave neper shitore dhe gjetiu, u inspirova dhe mu desht patjeter qe te gjeja kohe per te dekoru ndonje hapsire te shtepise dhe keshtu t’a sillja veten ne nje disponim te vertete vjeshtor me perdorimin e kungujve dhe luleve vjeshtore.

Kam deshire qe gjithmon te vie me ndonje ide kreative per sa i perket dekorimit me kunguj sikurse ky dekorim/ngjyrosje te cilen e kisha bere para disa viteve, por kete vit vendosa se ngjyra origjinale e portokallt eshte ok, por kesaje radhe kungulli do te sherbej si vazo per mbjelljen e luleve dhe sukulenteve te kultivuara ne kopshtin tim.

E krijova kete aranzhim interesant te luleve duke perdorur krizantema te verdha dhe sukulenteve te vendosura me kujdes ne zbrazestiren e kungullit te prere ne diagonale. Siq mund te shihni ne fotot me larte, fillova me ne kungull te madhesise mesatare. Per ta bere prerjen sa me diagonale, e vendosa nje shirit maskues ne vendin ku duhej te behej prerja dhe pastaj kalova neper te me nje thike te mprehte. Pas heqjes se farave nga brendesia e kungullit fillova me mbjelljen e luleve dhe aranzhimin e sukulenteve per reth. Te dy pjeset e kungullit i vendosa ne nje tabake te zeze dhe si rezultat perfundova me nje aranzhim te bukur si ai ne fotot me larte.

Pjesa e siperme e kungullit (doreza) eshte ngritur nga niveli i tabakes duke e vendos ne nje mbajtes te qiririt ashtu qe duket se qendron i varur. Ky ishte nje projekt shume i shpejte i lehte dhe kenaqesi per t’u punuar dhe qe u finalizu brenda nje ore; E te gjithe ne, apo jo, i dojme keto dekore te cilat nuk na marin shume kohe, duken shume bukur dhe na bejne te gezuar.

Pasi e perfundova, vendosa qe te veja ne pjesen e hyrjes se shtepise pasi qe mendoja se aty do te dukej bukur; dhe kisha pase te drejte, sepse po duket interesant dhe te bene te buzeqeshesh cdo her kur kthehesh ne shtepi nga nje dite e lodhshme pune.

Si duket lulet vjeshtore dhe sukulentet krijojne nje kombinim te shkelqyeshem, dhe poqese vendosen “ne kungull” atehere e sfortesojne ate ndjenjen vjeshtore si dhe kenaqesin e perjetimit te ngjyrerave vjeshtore.

Nese jeni adhurues i dekorit minimalistik, ose keni ndonje hapsire shume te vogel para shtepise atehere nje aranzhim si ky do te ishte nje zgjidhje perfekte qe ta veje shtepine tuaj dhe juve ne nje disponim vjeshtor, e te beje qe shtepija juaj te duket mikepritese dhe e bukur.

Nese ky postim ju inspiroi qe te beni dicka te tille, atehere me shkruani! Kisha pase deshire te shof se si doli aranzhimi i Juaj!

Ju faleminderit qe vizituat kete faqe,

Besa