Small Room Makeover Progress – One Room Challenge Week Four

orc-gold
Like in a small puzzle, bit by bit, things are starting coming together in this little room makeover that I decided to challenge myself with in this fall 2016 One Room Challenge Event.

For me, the event has proven to be a reeeal challeng considering the tininess of the budget that I am working with. I know that I keep winning about it but, really, I am in a big trouble as I already run out of the projected amount; so, to make this project come to an end I am using my all DIY skills and I am repurposing some of my unused stuff stored in my attic.

So, these are the updates:

I managed to paint the legs and assemble the console table/working desk, and decided to arrange the hairpin desk legs in a half circle position. I was worried at first about the stability of the desk by arranging the legs this way, but as the desk is placed against the wall it proved to stand quite stable, and it looks quite interesting.
img_8992
img_9026
fullsizerender-3

Making and designing pillows is a thing that I always like to do with a big pleasure so I made a few of them for this project too.

This is one of the pillows that I made using this beautiful green velvet:
fullsizerender-5
fullsizerender-4

and to add some pattern I found this interesting linen fabric with a beautiful reptile print.
img_9004
As far as the sewing projects is concerned I also designed and made this “double deck” pouf. I call it double deck because is twice the height of standard poufs found at stores. It came out really nice and I am loving it.
img_9087
fullsizerender-2
Hunting in my attic the other day, I found plenty of frames so I am planning a gallery wall to be displayed above the sofa. Now I have to make a big decision what it should be put into those frames!
img_8990
Well, this was all for this week and I am sure that other guest participants and 20 featured designers/bloggers had a busy week too.

Fore those interested to check my second and third week progress, please click here and here.

Thank you so much for visiting and taking time to read this post.

Hope to see you again here.

Besa

Progresi ne Dekorin/Perditesimin i Dhomes – Java e Katert ne eventin “Sfida e Nje Dhome”

Sikurse ne nje puzzle te vogel, pak nga pak, gjerat kan filluar te krijojne nje teresi ne dekorin e kesaje dhomeje te vogel me te cilen une vendosa te mare pjese si mysafire ne eventin Sfida e Nje Dhome- Vjeshta 2016.

Per mua eventi deshmoj te jet shume sprovues, dhe ate per faktin se buxheti i ndare per kete projekt ishte shuuume i vockel. E di se jame duke bere shume zhurme lidhur me buxhetin, por me te vertete jame ne hall te madh pasi qe veqme e kam shpenzuar ate krejte, dhe po me duhet qe ti fus ne pune te gjitha aftesit e mija DIY (beje vet) si dhe t’i perdori disa nga gjesended e mija te paperdorura dhe te strehura ne nenkulm ne menyre qe t’a perfundoj projektin e nisur.

Pra te filloj me raportin e progresit te bere gjate kesaje jave:

Arijta qe ti ngjyrosja kembet e tavolines dhe ta beje montimin e saje, dhe vendosa qe kembet e tavolines t’i veje ne forme gjysem harkore. Fillimisht isha paksa hezituese pasi qe nuk isha e sigurt per stabilitetin e tavolines me kembe te pozicionuara ne kete menyre. Megjithate, pasi qe tavolina do te qendroj e mbeshtetur plotesishte ne mur, u vertetova se ka stabilitet te mjaftueshem andaj edhe vendosa ta le ne ate menyre. Kembet e vendosura ne kete menyre po duken shume bukur dhe po e bejne qe kjo tavoline e thjeshte te duket shume interesante.

Dizajnimi dhe qepja e jastekve eshte nje prej gjerave me te cilat merem me shume entuziazem dhe kenaqesi, ashtu qe per kete projekt i bera disa prej tyre.

Ky eshte njeri nga ata (shih foton me larte) te cilin e dizajnova dhe qepa duke perdore si material kadife te gjelbert shume te bukur dhe shirit te pambukut ngjyre bezh,dhe per te shtuar pak llojllojshmeri, e gjeta kete material (shih foton me larte) te bukur nga lini me nje dizajn te reptilve dhe qe do te duket shume bukur dhe do te kombinohet mire me jastek tjere.

Per sa u perket projekteve te qepjes per kete dhome, gjithashtu e dizajnova dhe qepa kete ulese (a.k.a POUF) te cilin po e quaj “dykateshe” pasi qe eshte e lartesise se dyfisht nga ato standardet qe i gjejme neper shitore. Doli per bukuri, dhe eshte duke me pelqyer shuuume!

Duke gjahtuar ne nenkulmin tim keto dite, gjeta nje mori kornizash te cilat i pastrova nga punimet qe ishin ne to dhe po planifikoj qe t’a krijoj nje galeri mur siper sofes. Tani vie ai momenti i rendesishem dhe i veshtire i vendimit se cfare te vendoset brenda atyre kornizave!!!

Ja pra kjo eshte e tera sa i perket kesaj jave dhe jam e bindur se edhe pjesmaresit tjere mysafir si dhe 20 dizajnerat/blogerat e perzgjedhur kane pasur jave te ngjeshur gjithashtu.

Per te gjith Juve qe jeni te interesuar te shihni progresin e punes gjate javes se dyte dhe trete, ju lutemi klikoni ketu dhe ketu.

Ju falemnderoj shume qe vizituat kete faqe dhe qe gjetet kohe per ta lexuar kete post.

Shpresoj qe te ktheni prap ketu,

Besa

Advertisements

Elegant Fall Front Porch Decor – Pumpkin Succulent and Mums Floral Arrangement

5
This year I may be a bit late with fall decor, but seeing all those pumpkins and mums that have flooded marketplaces, I just had to find time to decorate a spot in my house to set myself in a real fall mood by using these standard fall decor items.

I like to come up with creative ways of pumpkin decoration like this one that I did a few years back , but this year I decided that the orange colour is OK but the pumpkin will serve as a vase for mums and succulents grown in my garden.
20
I created this interesting floral arrangement using yellowish mums and succulents that were carefully arranged in a diagonally cut pumpkin. As you can see in the photos, I started with a small size orange pumpkin which was cut diagonally. To get a precise cut I marked the line with a masking tape and then run a cut with a sharp knife. After deseeding the pumpkin, I started arranging the flowers, starting with the mums first and then arranging the succulents carefully. I placed both pieces of pumpkin on a black tray and ended up with this beautiful arrangement. The upper cut part of the pumpkin piece with a stem was put up side down and lifted up from the tray base by using a candle holder, just to give an illusion that this piece is floating around. This was a very fun, quick and easy project done within an hour.
pumpkin-1pumpkin-2

BBB

BBB

23
After finishing the arrangement, I decided that it would look beautifully on my little porch, and I was absolutely right.

It looks like that mums and succulents make a great combo, and when placed in a pumpkin surely enhance the fall feeling as well as enjoyment of beautiful fall colours.

If you are a fan of minimalistic decor, or have a very small porch or front door area, then these kind of arrangements are a perfect solutions to set your home into a fall mood, enhance the curb appeal, and create and make your home feel welcoming.
18

15

16

14

12

8

7

6

5

313

If this project inspired you to make something similar please let me know. I would love to see how your’s turned out.

Thanks for visiting,
Besa

Dekor Elegant i Hyrjes se Shtepise – Aranzhim dekorues i kungullit me krizantema dhe bime sukulente.

Kete vit jam vonuar paska per sa i perket dekorit vjeshtor, por duke i pare te gjithe ata kunguj dhe krizantema te te gjitha ngjyrerave neper shitore dhe gjetiu, u inspirova dhe mu desht patjeter qe te gjeja kohe per te dekoru ndonje hapsire te shtepise dhe keshtu t’a sillja veten ne nje disponim te vertete vjeshtor me perdorimin e kungujve dhe luleve vjeshtore.

Kam deshire qe gjithmon te vie me ndonje ide kreative per sa i perket dekorimit me kunguj sikurse ky dekorim/ngjyrosje te cilen e kisha bere para disa viteve, por kete vit vendosa se ngjyra origjinale e portokallt eshte ok, por kesaje radhe kungulli do te sherbej si vazo per mbjelljen e luleve dhe sukulenteve te kultivuara ne kopshtin tim.

E krijova kete aranzhim interesant te luleve duke perdorur krizantema te verdha dhe sukulenteve te vendosura me kujdes ne zbrazestiren e kungullit te prere ne diagonale. Siq mund te shihni ne fotot me larte, fillova me ne kungull te madhesise mesatare. Per ta bere prerjen sa me diagonale, e vendosa nje shirit maskues ne vendin ku duhej te behej prerja dhe pastaj kalova neper te me nje thike te mprehte. Pas heqjes se farave nga brendesia e kungullit fillova me mbjelljen e luleve dhe aranzhimin e sukulenteve per reth. Te dy pjeset e kungullit i vendosa ne nje tabake te zeze dhe si rezultat perfundova me nje aranzhim te bukur si ai ne fotot me larte.

Pjesa e siperme e kungullit (doreza) eshte ngritur nga niveli i tabakes duke e vendos ne nje mbajtes te qiririt ashtu qe duket se qendron i varur. Ky ishte nje projekt shume i shpejte i lehte dhe kenaqesi per t’u punuar dhe qe u finalizu brenda nje ore; E te gjithe ne, apo jo, i dojme keto dekore te cilat nuk na marin shume kohe, duken shume bukur dhe na bejne te gezuar.

Pasi e perfundova, vendosa qe te veja ne pjesen e hyrjes se shtepise pasi qe mendoja se aty do te dukej bukur; dhe kisha pase te drejte, sepse po duket interesant dhe te bene te buzeqeshesh cdo her kur kthehesh ne shtepi nga nje dite e lodhshme pune.

Si duket lulet vjeshtore dhe sukulentet krijojne nje kombinim te shkelqyeshem, dhe poqese vendosen “ne kungull” atehere e sfortesojne ate ndjenjen vjeshtore si dhe kenaqesin e perjetimit te ngjyrerave vjeshtore.

Nese jeni adhurues i dekorit minimalistik, ose keni ndonje hapsire shume te vogel para shtepise atehere nje aranzhim si ky do te ishte nje zgjidhje perfekte qe ta veje shtepine tuaj dhe juve ne nje disponim vjeshtor, e te beje qe shtepija juaj te duket mikepritese dhe e bukur.

Nese ky postim ju inspiroi qe te beni dicka te tille, atehere me shkruani! Kisha pase deshire te shof se si doli aranzhimi i Juaj!

Ju faleminderit qe vizituat kete faqe,

Besa

Sofa/Loveseat Slipcovers – One Room Challenge Fall 2016 – Week Three

orc-gold
The third week of One Room Challenge event is already here. It is crazy how fast the time flies during this challenging event. If you are new here, thanks so much for checking my Small Room makeover out.  You can check out my first post related to this makeover if you’d like to get reminded what I started with when I entered the One Room Challange event.

During this week I made a lot of progress despite the mountain of challenges that I faced along the way.

First, we got rid of the two bulky chairs that were suffocating the room. One of the chairs was part of the set, and we decided that it has to go regardless the emotional attachment of the owner to it. We put it at the curb side, and it vanished in less than 15 minutes, as someone was eagerly waiting for us to damp it there. The other chair, which was in a better state was relocated to another room.

As I mentioned in my previous post the owners have allocated a very small budget for this makeover, therefore it was very difficult to start working on a design plan considering that we had a tiny budged, and a bare room with only a worn sofa bed and a love seat.

But, there was no time for winning so I rolled up my sleeves and started working with a full speed.

First, I had to deal with the worn furniture and make them usable again, so I decided to slip cover them. In Kosova, where I live at the moment, it is extremely difficult to find a business or seamstress who would be willing or be able making custom made slipcovering. I am saying this because this is the first challenge that I faced in the process. After purchasing the fabric, I contacted the seamstress that I usually engage in my projects, and unfortunately she was very hesitant to undertake the project saying that she was not sure whether she, or anybody else for that matter, could do a god job on slip coverings. Fair enough! After she denied, I knew that a search for somebody who could do the job must stop here as the chances to find a skilful person to do a good job, within my timeframe, were slim, so I had to assig this project to myself. I had to do the work in the evenings as during the day I was busy with other projects. It took me four evenings to finish this project, but the slip covers came out exactly how I envisioned them. I am so in love with the way they turned out.The slip covers have completely changed the look of the old furniture, and will surely infuse a new vibe into this dated room.

Before I started I gathered some inspiration as seen below

slipcover-inspovia

white-antro
antropologie
Then, I started the messy work of making slip covers:
img_8944
I used about 10 meters (with 1.40 cm) of white untreated denim fabric for both the sofa and love seat, and I washed it in order to get it shrank before the use. However, I was short for about 3 metres so I had to use another white fabric for underneath the cushions.I worked each piece at the time as everything had to be measured and cut for each individual corner of the sofa/loveseat. Once i cut the side pieces I put them on the sofa/loveseat and attached them inside out with pins. As i finished this step, I sewed them together and turned them inside out and put them on sofa.

img_8936
img_8932
img_8939

b

b


img_8946

There were some further small adjustments that needed to be done, but other then that they fitted like a glove once they were finished.

fitting
img_8947

Here are some picks of the ongoing pillow and drape project.drapepillow-green

Check the further progress within a week to see what I have been up to, and please check the other amazing work of 20 designers and other guest participants taking part in One Room Challenge Fall 2016 event.

Thank you for visiting,
Besa

Qepja e Mbulesave te Kolltuqeve – Sfida e Nje Dhome- Vjeshte 2016

Ja erdhi edhe java e trete e eventit Sfidat e Nje Dhome (One Room Challange). Eshte cmenduri se sa shpejt koha ecen gjate ketije eventi. Nese e vizitoni per here te pare kete bllog gjate ketije eventi, Ju falemnderoi shume per interesimine juaj reth dekorimit/perditesimit te dhomes me te cilen mare pjese ne kete event. Ju munde te shihni ketu postin tim te pare te ketije eventi per te pare gjendjen fillestare te dhomes.

Gjate kesaje jave, edhe perkunder nje grumbulli sfidash me e cilat u ballafaqova, eshte bere progres goxha i madh ne dhome.

Filluam me reduktimin e mobiljeve ashtu qe i hoqem dy nga kolltuqet te cilat po e ngulfatnin dhomen. Njeren, ajo e cila ishte pjese e kompletit dhe me te cilen pronari kishte paksa lidhje emocionale, vendosem qe ta “hudhim” jasht. E vendosem ne skaj te rruges dhe kur shiquam brenda 15 minutash ajo veqme ishte zhdukur, dhe te linte pershtypjen se dukej se dikush vecme po priste qe t’a hudhnim aty.

Siq e permenda edhe ne postin e kaluar, pronaret kane ndare buxhet tejet te vogel per kete projekt andaje edhe ishte shume e veshtire te fillohej me planifikim pasi qe, duke pas parasysh gjendjen e mobiljeve dhe dhomes ne pergjithesi, nuk dije se kah te ja mbaje.

Por, i lash menjane akesat pasi qe koha eshte shume e shkurt deri ne perfundimin e ORC eventit, i pervjela menget dhe fillova me punen pa humbur kohe.

Fillimisht duhej qe te meresha me mobiljet e vjetruara ashtu qe vendosa qe t’i mvishja ato me mbulesa te qepura. Ne Kosove, aty ky jetoj per momentin, eshte shume veshtire qe te gjesh ndonje bisnes ose robaqepese qe eshte e gatshme ose ka shkathtesi te duhura qepese per t’i punuar mbulesat e qepura te mobiljeve. Po e them kete pasi qe kjo eshte njera nder sfidat e para me te cilen u ballafaqova ne kete proces. Pasi qe e bleva materialin, kontaktova me robaqepsen te cilen e angazhoi kohe pase kohe ne projektet e mija, dhe per fat te keq ajo hezitoi qe te filloj me punen me arsyetimin se nuk kishte qepur ndonje gje te tille perpara dhe s’ishte e sigurt se ajo ose dikush tjeter do t’ia dilte mbane kesaje pune. Shume fer! Me refuzimin e saj, kerkimi i nje robaqepseje tjeter perfundoi pasi qe e dija qe shanset e gjetjes se dikujt qe do t’a perfundonte projektin me sukses dhe me kohe ishin shume te vogla; andaj edhe e mora persiper qepjen e tyre. Me duhej qe t’a beja qepjen gjate oreve te mbremjes pasi qe gjate dites isha e zene me projekte tjera. Me jan dashte gjithsej kater mbremje resht qe t’i perfundoja, por ato perfundimisht dolen saktesisht ashtu si i paramendoja, dhe jan duke me pelqyer shume se si dolen. Mveshjet e qepura te kolltuqeve e ndryshuan plotesisht pamjen e mobiljeve dhe jam e sigurt se ato do t’i sjellin kesaj dhome te vjetruar “frekunca” krejtesisht tjera.

Para se te filloja gjeta inspirim ne koltuqet me mbulesa te qepura si ne keto fotot me larte.

Dhe pastaje fillova me punen shume te nderlikuar te qepjes se mbulesave te kolltuqeve, pune te cilen po e ilustroj me fotot me larte.

Perdora 10 metra (gjeresia 140 cm) te materialit denim te pambukut te paperpunuar per te dy pjeset, por me nevojiteshin edhe 3 metra te cilat nuk i kisha, andaj mungesen e tyre e zevendesova me material tjeter te bardh te cilin e perdora per qepjen e pjeseve perfundi ulseve.

E preja dhe e qepja secilen pjese veq e veq pasi qe cdo pjese e cdo kend duhej qe te matej me saktesi para se te pritej dhe qepej. Pas prerjes se pjeseve anesore, i vendosa ato ne sofa kah ana e jashtme (ftyra e materialit brenda) dhe fillova ti bashkoj pjeset me gjilpera me koke. Pastaje e beja qepjen e pjesve veq e veq duke i percjelle gjilperat me te cilat i kisha ngjiture pjeset. Pas ngjitjes se te gjitha pjeseve, e beja ngushtimin ose prerjen e teprices se materialit duke e bere keshtu agjustimin e qepjes sipas nevojes. Pas perfundimit, e veshja pjesen e jashtme te sofes me produktin e qepur.

Pas perfundimit nevojiteshin edhe disa intervenime te vogla si ato ne foto me larte, por perveq ketyre imtesirave cdo gje ishte ne regull.

Me larte mund t’i shihni fotot e projektit te perdes dhe jastekve qe jane ne pune e siper per dekorin e dhomes ne fjale.

Per progesin e metutjeshem ktheni e vizitoni kete faqe javen e ardhshme per te pare se cka ka te re ne kete projekt, si dhe nese gjeni kohe vizitoni edhe punen e 20 disejnatorve te enterierit qe marin pjese si garues ne kete event, duke mos i anashkaluar edhe participuesit tjere mysafire qe marin pjese ne eventin One Room Challange Fall 2016 (Sfidat e Nje Dhome – Vjeshta 2016)
Faleminderit qe vizituat kete faqe.

Besa

Small Room Makeover – One Room Challange Guest Participant

orc-gold

This is the first year that I am taking part as a guest participant in the newest One Room Challange . For those of you who wonder what the One Room Challenge (or the ORC) is, it is an event that happens twice a year and is put together by the incredible Linda of Calling it Home . The event starts with a group of 20 talented designers selected to transform a room in a short six weeks. The rest of us get to be guest participants that start a day later.

I missed posting on the first week, but i think that it is never too late so here I am on the second week of this challenge showing you the room which I am expecting to transform into a place that you would love to spend some time in.

So here’s where I am starting…..

orc-2-week-2

orc-1

old-sofa

This place is an old condo room with a matching set of sofa, loveseat, and a chair purchased over 27 years ago and which were used, if I may say, to death.

The room was used as a study room and as a spare bedroom for guests. Over 25 years nothing has changed in this room, and it was about the time to freshen it up a bit. However, the biggest challenge in this project is going to be the super low budget that the owners have allocated for this room update. But, I believe that everything is possible if there is a good will mixed with some good luck (I hope).

Therefore, lets the fun begin, so I happily invite you to follow my journey through these coming weeks as I try to redecorate and freshen up this space as well as the challenges I may face during this journey.

Please take time to check the progress of the work of the 20 designers who are taking part in the One Room Challange as well as other guest participants, where you may get tons of inspiration and learn on the hottest trends in home decor.

Thank you for visiting this page, and stay in touch by following this blog.

Besa

Ridekorimi/Perditesimi i nje dhomeje te vogel

Kjo eshte hera ime e pare si pjesmarese mysafire e eventit te ashtuquajtur One Room Challange (Sfidat e Nje Dhome). Per juve qe pyesni se cfare eshte ky event, One Room Challange ose ORC eshte nje event i cili organizohet dy here ne vit nga Linda nga blogu i ashtuquajtur Calling It Home http://www.callingithome.com/. Eventi fillon me nje grup prej 20 dizajnerve te perzgjedhur qe e transformojne nje dhome brenda gjashte javesh, dhe cdo jave postojne progresin e arijtur gjate asaj jave. Te gjithe pjesmaresit tjere, sikurse une, participojne si mysafire dhe gjithashtu postojne lidhur me dizajnet e tyre.

Fatkeqsisht, une nuk arijta qe te postoj ne javen e pare te ketije eventi, por mendoj se kur nuk eshte vone, pra ja ku jam ketu ne javen e dyte te ketije eventi sfidues ku e paraqes dhomen te cilen do t’a transformoj ne nje hapsire te kendshme ku secili do te deshironte te kalonte nje pjese te kohes ditore.

Ja se me cka po filloj…. (shih fotot me larte)

Kjo eshte nje dhome e nje baneseje te vogel ne te cilen eshte nje komplet tre pjesesh i kolltuqeve te cilat jane te vjetra mbi 27 vjet dhe te cilat jane perdorur vazhdimisht keshtu qe duken plotesisht te hargjuara, por konstrukcioni i tyre eshte ende shume i forte dhe jane ne gjendje te mire.

Dhoma eshte perdore si dhome pune si dhe dhome fjetje per mysafire. Per me se 25 vite asgje nuk ka ndryshu ne kete dhome andaje ka qene edhe koha e fundit qe te ndermiren masa per ripertritjen e saj. Megjithate, sfida me e madhe do te jet buxheti shume i vogel te cilin pronaret e kane siguru per kete projekt. Por une mendoj se cdo gje eshte e mundur nese egziston vullneti i mire.

Pra te fillojme me kenaqesine dekoruese te radhes, dhe ju ftoj qe te me percillni ne rrugetimin tim gjate ketyre javeve ku do ti dokumentoj perpjekjet dhe sfidat e mija reth dekorimit te kesaj dhome.

Nese gjeni kohe munde te percjellni edhe progresin e punes se 20 Dizajnerve te One Room Challange si dhe participuesit tjere mysafir ku do te gjeni shume inspirim dhe do te njohtoheni me trendet me te reja te dekorit te enteriereve.

Ju faleminderit qe vizituat kete faqe, dhe qendroni ne kontakt duke e percjellur kete bllog.

Besa