Fresh DIY Garland


If you did not get into the Holiday spirit yet, than you should! The most wonderful time of the year has come, and we should start enjoying it as long as possible. So, if you haven’t done anything yet to your home to mark the start of the Holiday season, than starting this coming week is about the right time.

I know, in this busy world we are living in, it is so hard to find time to decorate for the Holidays, and moreover to deal afterwards with the hassle of putting away decorations when the Holidays are over. However, the joy and happiness that we experience during this time of year, especially if we are surrounded with a bit of holiday sparkle, is all worth it.

Yesterday was the day that I started getting into the real Holiday spirit. I made a fresh fir garland for my mantel and it turned gorgeous, and the fresh mountain smell has got into the all corners of the room. I love decorating with fresh greenery. Using fresh greenery for holiday decoration increases the holiday spirit and adds natural beauty to any home.


As usualy, this year as well I kept my mantel decor simple and fresh. On the chair I displayed the coral red pillows from my @besagmhomeaccessories line and I am happy to share with you some of the pics I took after I was done with the decor.


Have you started decorating for the Holidays yet? When do you consider the right time to start decorating for the Holidays? Is it beginning of December too early? Share your view!


Thank you for visiting this blog.

Besa

Advertisements

Si t’i organizojme hapesirat e vogla qe te duken me te medha


Deshira e secilit prej nesh eshte qe te ket ne dispozicion sa me shume metra katrore ne banese apo shtepi sepse siq eshte ajo thenja popullore “sa me shlire aq me mire”, por shumica, e posaqerisht ne qytetet e medha, jetojne ne banesa me dhoma te vogla qe vertet eshte sfide per t’i arreduar.

Megjithate, mungesa e hapsires banuese nuk do te thot se kjo duhet te jet shkas qe banesa ose shepia jone te mos jet funkcionale ose te mos ket stil.

Edhe hapsirat me te vogla banuese mund te shendrohen ne ambiente te bukura e funkcionale nese i implementojme disa truqe te vogla qe e bejne hapsiren te duket me a madhe.

Pra ka menyra te ndryshme se si mund t’i shfrytezoni metrat katror te cilat i keni ne dispozicion ne menyre qe ta transformoni hapsiren tuaj te vogel ne nje hapsire te bukur e funkcionale te cilen e meritoni.

Nese e keni nje banese garsonjere per shembull nuk do te thot se mungesa e hapsires se bollshme te ju beje te ndiheni se jetoni ne nje dhome konvikti.

Pra, cila eshte zgjidhja? Hapi i pare eshte te shiqojme se cfare kemi ne ate dhome te vogel dhe se si i kemi aranzhuar mobiljet. Ndoshta vet menyra si i kemi aranzhuar mobiljet eshte ai problemi qe e bene dhomen e vogel, te ngulfatur dhe jofunkcionale. Per t’a areduar nje hapsire te vogel si garsonjera psh. eshte mire qe ajo hapsire te ndahet ne zona te ndryshme te shfrytezimit ne menyre qe t’a bejme multifunkcionale. Nese e kemi shtratin ne ate hapsire ta bejme qe dhoma mos te duket vetem si dhome fjetjeje. Pjesen tek shtrati e ndajme me ndonje gjysem muri, me ndonje raft librash ose paravan dekorues, dhe ne pjesen tjeter i vendosim mobiljet tjera si kolltuku, kanape e vogel, tavolinen etj.Perveq garsonjerave qe vertete kan shume pak hapsire banuese shpeshhere edhe banesat me me shume dhoma kan dhoma me siperfaqe te vogla, por fatmirsisht egzistojne disa zgjidhje te lehta qe ndihmojne qe t’i bejme qe keto hapsira te duket me re medha, me mikepritese dhe me me stil.

Ja edhe disa prej truqeve qe e bejne nje hapsire te vogel te duket me e madhe:

Ti kushtojme rendesi ndriqimit. Secila hapsire do te duket me e madhe poqese eshte e ndriquar mire qoft me ndriqim natyral ose artificial i cili medoemos duhet te jet i balancuar qe do te thot te vendosim ndriqim artificial aty ku zhvillohet ndonje aktivitet si ne trepezari, kendin e leximit, ne tavan etj. Ti menjanojme perdet e trasha dhe t’a lem driten natyrore te depertoj brenda. Te shtojme me shume llampa qofte ne mure, ne dysheme ose siper orendive ne ato vende ku ka nevoje dhe ku zhvillohet ndonje aktivitiet.

Perdet duhet te ken ngjyre te njejt sikurse ngjyra e mureve. Perdet qe kan ngjyre te njejt sikurse muret e bejne qe dhoma te duket me e madhe, e posaqerishte nese vendosim perde transparente, perde te holla qe mundesojne depertimin e drites. Poashtu, kur jemi tek perdet, ato duhet te vendosen jo menjiher siper dritares por ato duhet vendosur sa me afer tavanit, kjo e bene qe muret te duken me te larta, e me kete edhe hapsira do te duket me e madhe.

Te perdorim orendi qe jane te tejdukshme. Duke perdorur orendi nga materialet e tejdukshme gjesendet qe jane te vendosura prapa tyre do te duken shume me large dhe ne kete menyre krijohet ajo ndjena e hapsires. Orendit nga materialet e tejdukshme munde te jen tavolina e kafes ose e ushqimit, karrigat, tavolina anesore etj.


T’e perzgjedhim kolltuqe dhe sofa te cilat kane kembe. Kjo bene qe perfundi tyre te depertoi drita dhe te krijoi keshtu nje ndjenje te hapsires.


Te perzgjedhet nje palet te ngjyrave neutrale dhe te qelta. Kjo e bene qe, vizuelisht, hapsira te duket me e hapur dhe me e madhe. Por nese na pelqejne ngjyrat me te theksuara mund ti perdorim edhe ato, por me rendesi eshte t’a bejme implementimin e drejte te tyre si psh. te perdorim nuanca te te ndryshme te te njentes ngjyre, qe do te thot te perdorim palet monokromatike te ngjyrave.


Te kordinohen ngjyrat e mureve dhe mobiljeve. Kontrasti i ngjyrave e ben ndarjen e hapsires dhe e ben qe dhoma te duket me e vogel. Orendit jane me pake te dukshme dhe pershtaten me mire ne hapsire nese jan te ngjyres se njejt ose te ngjashme me orendit tjera ne dhome.

Te perzgjedhjen materiale te mobiljeve qe jane nje ngjyreshe ose kan te printuara detaje te vogla ne to.

Te perdorim pasqyra! Reflektimi ne pasqyre e ben qe hapsira te duket me e madhe. Sidomos preferohet te vendoset pasqyra perballe dritares ne menyre qe te reflektohet drita natyrore si dhe pamja nga jasht brenda.

Egziston nje rregull i vjeter qe thot se mobiljet e vogla ne hapsira te vogla jane gjeja e duhur, por nje ose disa gjesende te medha arreduese ne nje dhome te vogel shpeshere munde t’a beje qe nje dhome e vogel te duket me e madhe.

Te perdorim akcesor dekorativ te medhenje. Besoni apo jo por perdorimi i nje akcesori dekorativ te madh ne vend te disa te vegjelve ka efekt me te mire ne siperfaqe te vogla dh vizuelisht e ben qe hapsira te duket me e madhe. Mungesa e akcesorve dekorativ qofshin ato korniza ne mur ose akcdsor tjere nuk e bejne dhomen te duket me e vogel por e bejn te duket e zbrazet, pra edhe ne hapsira te vogla duhet medoemos te perdorim akcesor dekorativ.

Me rastin e vendosjes se mobiljeve ne dhome mos t’i mbeshtesim ato automatikisht per mure por te lem zbrazetire, sa na lejon mundesia, ne mes te murit dhe gjesendit mobilues. Nganjehere vendosja e tyre ne kend ose te rrethuara me hapsire pozitive e bene qe hapsira te duket me madhe.

Te perdorim mobilje multifunkcionale. Per shembull nje otoman me nje kapak ku munde te vendosim gjesende brenda munde te sherbej edhe si tavoline e sherbyese ne dhome edhe si vend per tu ulur kur kemi nevoje. Pastaj nje tavoline anesore perfundi se ciles mund te vendoset ndonje otoman i vogel apo nje trepezari me dimensione te vogla por me mundesi te hapjes jane zhghidhje te mira per nje hapsire te vogel.


Pra me ngjyra neutrale dhe me nje palete monokromatike te ngjyrave, me perdorimin e mobiljeve te duhura dhe me aranzhimin e drejte te tyre si dhe me perdorimin e ndriqimit natyror dhe atij artificial permes abazhureve interesante, hapsira e juaj e vogel nuk do te duket e ngulfatur. Te gjitha keto do t’a bejne qe hapsira e juaj e vogel te duket me funkcionale, me e hapur dhe me me stil.

Segmenti ne Miremengjesi Kosove RTK Live ku flas rreth kesaj teme

Ju faleminderit qe e vizituat kete faqe.

Besa

Front Porch Holiday Decor From Last Year

The fellow bloggers out there have already started to deck their halls for the Holidays, but not me; not yet for now.

I am not fan of an early Holiday decorating, so I haven’t started yet. However, I am very, very late with posting the pics of how I decorated my front porch last year. I was quite busy last year and I wanted to do a post on this, but I kept procrastinating until it was too late.

But hey, never is too late so I am happy that I found these photos while I was looking for something else and happy to share them with you.

The front door was decorated with a huge garland made of fresh fir branches. I made two of such garlands last year, one for the fireplace and the other for the front door and both were spectacular. I can still smell them.

I have no clue how I am going to decorate this year and when I am going to start decorating. Hopefully, I come up with something nice and hopefully I will start soon!

So here are some last year front porch pics. Enjoy!


Thank you for stopping by.

Besa

Dhoma e punes ose kendi e punes

Te kesh nje pune te cilen mund t’a ushtrosh nga shtepia eshte nje luks i vertete, mirepo me zhvillimin e teknologjise si dhe me ndryshimin e rethanave te jetes e punes shume shpejte eshte duke u rritur numri i profesioneve te cilat munde te ushtrohen nga shtepia, prandaje tani nje luks i tille i punes nga shtepia eshte plotesisht i mundshem.

Mirepo, problemi eshte se jo secili qe e ka luksin ta ket nje pune nga shtepia e ka edhe luksin qe t’a ket nje dhome te dedikuar enkas si dhome pune.

Megjithate me disa keshilla qe do t’i shpalosim ketu secili, qe e ka nje pune nga shtepia ose sjelle pune ne shtepi nga zyra ku punon, munde t’a krijoj nje vend super produktiv dhe te rehatshem te punes coft edhe ne nje hapsire shume te vogel.

Pra, edhe nese nuk e kemi ndonje dhome te zbrazet per te vendosur dhomen e punes, duhet te behemi kreativ dhe te gjejme hapsira perbrenda shtepise ose baneses qe t’a krijojme nje kthine pune.

Shpeshehere ne mungese te nje hapsire adekuate ku do ta vendosnim kendin e punes duhet t’i shfrytezojme hapsirat negative qe mund ti kemi, e poashtu te behemi inovativ me hapsirat qe normalisht nuk do t’i konsideronim per vendosjen e nje kendi te punes.

Ne munges te nje hapsires adekuate per dhome te punes, hapsirat alternative ku munde t’a vendosim nje kend e punes munde jen

Hapsira nen kulm
Bodrumi i shtepise
Ndonje pjese e koridorit
Hapsira nen shkalle
Dollapi ne mur
Ndonje kende ne dhome te qendrimit ditor, dhome te fjetjes ose kuzhine

Gjeja me e rendesishme me rastin e perzgjedhjes se nje kendi te tille eshte qe te sigurohemi se ka sadopak privatitet dhe eshte larg zhurmes se TVs, femijet ose bisedat e zhurmeshme te fqinjeve (ka edhe te atille). Eshte me rendesi qe anetaret e tjere te familjes te kuptojne se ai kend eshte zyra e juaj i punes sikurse edhe cdo zyre tjeter.


Perzgjedhni nje palet produktive te ngjyrave

Disa ngjyra jane me stimuluese se te tjerat. Ju munde te mendoni se ngjyrat neutrale, sic jane nuancat e gnjyres bezh, jane me produktive se te tjerat por ne te vertete keto nuanca munde te mos ju ndihmojne ne koncentrim ose te ju shtjerin energjine ende pa bere pune. Andaje, prefereohet te dekorohet hapsira e punes ose zyra me ngjyre, me tapeta, perde dhe dekor qe ju motivon dhe ju shtyne te punoni.

Ngjyra e verdhe (sarih) eshte njgyre optimistike, qe bie ne sy dhe qe e nxit kreativitetin andaj eshte e pershtatshme per shkrimtar, artist dhe disajner.

Ngjyra e kaltert eshte shume qetesuese por gjithashtu e motivon performancen. Ngjyra e bardhe eshte ngjyre neutrale stabile andaje munde te konsiderohet si ngjyre ne prapavije.

Nuanca e ndezur e se kuqes eshte e pershtatshme per personat qe jane me aktive gjate punes , kjo ingjyre shpejton te rahurat e zemres dhe evokon pasion.

Ngjyra e gjelber eshte e pershtatshme per ata qe punojne me nje orare me te gjate sepse kjo ngjyre evokon ndjenja qetesuese pa shkaketuar lodhje.

Perdorni mundesi te ndryshme te ndriqimit

Ndriqimi eshte mundesia me e mire per t’i bere qe hapsirat e vogla te duken me te medha. Nese egziston mundesia qe te vendoset zyra ose kendi i punes prane ndonje dritareje atehere kjo eshte shume mire sepse ndriqimi natyror eshte stimulues dhe e shton produktivitetin ne pune. Megjitate, shiqimi nga dritarja gjate punes munde te jet shperqendrues dhe te na pengoj gjate punes, andaj ketu vjen ne shprehje perdorimi i perdeve ose roletave te ndryshme qe t’i shmangemi ketyre e pengesave.

Ne mungese te drites natyrore perdorimi i ndriqimit artificial eshte imperativ, mirepo nese duhet te perdorim ndriqim artificial, me rastin e perzgjedhjes duhet te informohemi mire dhe te bejme perzgjedhjen e duhur. Dritat fluroshente, led psh. munde te jen shume te forta dhe te ju bejn te ndiheni sikurse ne ndonje zyre industriale, andaj poqat me drite natyrore jan me te preferuara. Llambat e tavolines, spot llambat si dhe ato te dyshemes jane ideale, e me perdorimin e kokave te llambave ne munde te nkorporojme edhe ngjyra stimuluese ne kendin e punes.

Shfrytezoni hapsirat vertikale

Dizajni eshte nje aspekt shume i rendesishem kur kemi te bejme me hapsira te vogla.
Ne menyre qe maksimalisht te shfrytezohet siperfaqja e metrit katror, preferohet te perqendrohemi te aranxhojme ne lartesi e jo ne siperfaqe. Vendosja e rafteve ne mure dhe nje tavoline te ngusht e cila eshte e perforcuar ne mur (floating) do te beje te mundshme shfrytezimin maksimal te siparfaqes. Pra t’i shmangemi perzgjedhjes se tavolinave dhe karrigave masive te cilat do t’a ngulfasin siperfaqen, e te fokusohemi ne karriga minimaliste por qe ofrojne komoditet. Gjithashtu edhe aksesoret ne keto kende duhet te jen te vogla duke filluar nga llambat, kompjuteri etj. Tani ne treg kemi tavolina prej me te ndryshmeve qofshin per nga madhesia, materiali e dizajni andaj padyshim se do ta gjejm nje qe i pershatet hapsires dhe stilit tone aredues.

Ja pra, kjo eshte e tera se cfare duhet te beni per te krijuar dhome pune ose nje kthine pune kudo ne shtepi apo banese.

Nese e krijoni nje dhome pune duke i perdorur ndonjeren nga keshillat tona, na shkruani dhe dergoni fotot se si doli dhoma juaj.

Nese nuk keni kohe te mereni me arredimin dhe kompletimin e nje kendi te tille ne shtepine ose banesen t’uaj na shkruani ne besagmblog@gmail.com dhe caktojeni nje termin qe te bisedoni me staffin profesional te BESA GM Interiors rreth ndihmes per arredimin e haspirave t’uaja.

Segmenti i RTK Miremengjesi Kosove ku diskutova rreth kesaj teme:

Disa ide reth arredimit te kendit te punes:
Ju faleminderit qe vizituat kete faqe.

Besa

Studio Office Space Design On a Budget – ORC The REVEAL

Hello everyone! I’m so glad that you found yourself here today for the reveal of my Home Decor/Styling Studio Office Space. It has been, if I may say, a very short six week period along with a lot of sweat and hard work involved to transform this room from a modern farm house style sitting room into a chic, modern and stylish office where I will meet my clients to discuss and plan the projects that I will be working on.

This room which is now being used as an office is part of a two bedroom flat which is the premise of my Home Decor and Styling business branded as BESA GM Interiors. The other areas in this flat are also being utilised for various tasks associated with this business. This new location of my business is more central than the previous one, and I am happy that I will be operating my business from this location.

Almost every furnishing item used in this design project was either DIY’ed or previously owned by me or others. The only new purchases which I made to complete this project were the round mirror, the light pendant, and a few yards of fabric for pillows. The pillows were also designed and made by me, and I love them how they turned out.To cut down the costs, and to make this event even more challenging for me, I painted the walls and the window by myself, and the only thing I had to pay for was the costs for refinishing the floors. Moreover, I DIY’ed the stencil also, hence the costs went further down!

The wall art above the settee is the artwork from a local artist and these frames used to hung above my desk in my previous office space. I think that they look even better now above the small settee which is another slipcover DIY for this project. The settee used to be part of a small sectional and it is a hand me down piece which I fancied up with a black slipcover.

I used to have these two round black velvet chairs in my previous office space, and frankly I think that against this pretty stencilled wall they look gorgeous and way much better than in the previous space.


The DIY blush wool fabric pillows with a bias loose piping in navy look fabulous on these chairs as they added colour, texture and more comfort to the chairs.


I made these black and white geometric design pillows for another project but I will be using them in this space now. They added such a modern vibe to the room.The leopard print pillows, as well as the orange one were made for this project and I think that they make this settee look much more comfortable and modern.


The art above the desk is another DIY. I especially love how the featured stencil wall in front of my desk looks, so I wanted that the artwork that I intended to hung on that wall be somewhat see through.

To achieve the intended “see through” look I created these two pieces of artwork using quality preowned brass frames on which I placed double sided glass, in between of which I inserted geometric shapes of golden wrap paper. The result? Just what I wanted, and I love how these frames are cheering up that corner without holding any actual artwork; however, these are a true artwork to me now!

The floor lamp is an old lamp and altered its look a bit for this project. In one of my future posts I will be sharing how I changed the look of the lamp for the use in this project.

An existing carpet, as I showed in my previous post, was cut into a cowhide shape which turned quite nice and I think it really ties nicely together everything in the room.

So this is all what I could do in six weeks on a super limited budget, and considering the circumstances I think that I did OK. I hope that this may inspire someone out there to challenge herself/himself to tackle a big project on a super tight budget.

I want to thank Linda from Call It Home blog for organising the ORC event twice a year where we may inspire and get inspired from the featured designers and so many talented guest participants taking part in this event.

Just a small recap about the ORC event:

The One Room Challenge is a 6 week room makeover challenge for designers and bloggers In North America, all started by Linda from Call It Home blog.  There are 2 sides of this event. One side being the 20 selected designers competing for the win.  On the other side, there are hundreds guest participants like myself.  At the end of the 6 weeks, the editors of Better Homes and Gardens will select 2 guest participants to be FEATURED DESIGNERS in the 2019 Spring ORC challenge!

Now it is time for you to go and check the reveals from this event of the featured designers and guest participants. WARNING: you will WOW a lot!

Thank you for checking the REVEAL of my project.

P.S. To check the BEFORE of this room check my ORC Week ONE post!
This is the ro
To check the progress I made throughout this challenge you may check the ORC Week TWO, ORC Week THREE, ORC Week FOUR and ORC Week FIVE posts.

Besa

Studio Office Space Design On a Budget – ORC Week Five


As I am writing this post I am getting more nervous than ever, and I try to keep calm staring at my fall centrepiece on my coffee table that I recently DIY-ed and which I find to have such a calming effect on me. Even though I am almost done with all big tasks, such as painting, refinishing the floors, applying the stencil in feature walls, altering and installing the roller shades, altering the existing rug etc I am quite nervous about how my photos would turn out as the big day is approaching.

If you are new here, thanks so much for checking out my Studio Office Space Design On a Budget project.  You can check my first , second post, third and fourth one related to this project if you’d like to see or get reminded what I started with when I entered the One Room Challenge event and the progress thereafter.

My custom made mirror arrived and I am happy how it turned out. I wanted a huge round shape mirror but I couldn’t find the size I was looking for; thus, I ordered a custom made one. It is now hanging on the wall and I am loving it.

I wanted a completely different light fixture than the one in the picture, but it was expensive and I could not afford so I opted for this one which I purchased the other day and it is waiting for install.

I also made some pillow covers and they turned pretty nice.

I had a rug which was unused for quite some time and since it was a good quality I somehow resisted to give it away. I wanted to give this rug another chance so I altered it a bit so I could use it for this project.

I cut the rug in a cowhide shape and finished the edges in black.

So everything is pretty much finished and now I need to do some styling and then the photoshoot which I find to be the most challenging part of all.

Just a small recap about the ORC event:

The One Room Challenge is a 6 week room makeover challenge for designers and bloggers In North America, all started by Linda from Call It Home blog.  There are 2 sides of this event. One side being the 20 selected designers competing for the win.  On the other side, there are hundreds guest participants like myself.  At the end of the 6 weeks, the editors of Better Homes & Gardens will select 2 guest participants to be FEATURED DESIGNERS in the 2019 Spring ORC challenge! All featured designers and most of the guest participants work with various sponsors. I am not a lucky one to have a sponsor!

Now it is time to head over to One Room Challenge blog to check the progress the featured designers as well as guest participants made on their spaces in the week five of this event.
Besa

Halloween Dinner Table

Halloween is here, and most of you have already decorated your homes, front porches or your backyards for this fun and spooky holiday. You may have carved your pumpkins too, and have stocked up your pantries with chocolate and candies for those happy trick-or-treat little friends that will show up on the Halloween night at your front porches.

I did all of the above except I did not carve any pumpkin as I proved to be terrible on doing that. Over the years I made several attempts to carve a funny or spooky pumpkin but I failed on each attempt.

This year I was quite late on putting up my Halloween decor. I kept procrastinating for days, until few days ago when I realised that there are only a few days left keeping us apart from this fun and spooky day.

Finally my Halloween Festive Dinner Table is now all set along with a spooky backdrop, and I am happy to share it with you.

Everything in this decor is DIY-ed except the faux spiders that were purchased few years back, meaning the shown decor had no cost at all.

Let’s start from the backdrop. To add a more dramatic effect to the whole scene, the golden frame mirror at the centre was altered by adding stripes of black contact paper.

The black wreath on the mirror was created using the willow branches from my garden, which was then spray painted in black. For the wreath decoration I made two small ghost figures using ping pong balls covered with small pieces of white cloth.

To add some texture, the tops of the two black tin vases were decorated with stripes of black fur. Creepy branches in these vases were created by tying black ribbon here and there, and by applying creepy white dots on the ribbon knots.

The whole area around the mirror is covered in bats of all sizes which were created by black peal and stick contact paper. The white paper peal was used also to create the special effect resembling a vampire bat.

The console table is decorated with squash pumpkins which I have stocked for winter soups. Between pumpkins I added some dried hydrangeas which come from my aunt Meli’s garden.

The plates on the table were spray painted in black, and they are being used as decoration only and to set the spooky mood! The dinner will be served on the plates underneath, but these DIY plates are adding a special spooky effect to the table.

The black glasses were decorated with a piece of golden wrap paper on top of which I glued f aaux spider.

On top of the white tablecloth I placed black and white striped runners on the both sides of the table, and this really added a stylish contrasting effect to the whole setting.

And lastly I added some pop of colour with two plum colour pillows on the chairs, and ended up with a bit spooky and yet quite elegant table setting which costed me only 0,99 cents to put it up. Considering the cost, I am very happy how it turned out.

If this post inspired you to decorate for halloween, or you used any of the decorating ideas above, please write and share with us. I would love to se how your decor turned out.


Thanks you for checking this blog!
Besa

Dekorimi i tryezes per darken e Hallouiinit

Hallouiini na erdhi, dhe shumica veqme i kan dekoruar shtepite, hapsirat para shtipive si dhe oborret e tyre per ket feste argetuese dhe paksa frikesuese. Ndoshta shumica gjithandej veqme i kan gedhendur kungujt e Hallouiinit si dhe i kan mbushur dollapat me sheqerka dhe cokollada per t’ju dhuruar femijeve qe do te vijne tek dera ne naten e Hallouiinit per lojen “truk apo sheqerke”.

Une i bera te gjitha te lartepermendurat perpos qe nuk e bera gedhendjen e kungullit pasi u deshmova te jem shume e pashkathet per t’a bere nje gje te tille. Pergjate viteve qe te gjitha perpjekjet per ta gedhend nje kungull me fytyre te frikshme deshtuan, andaj tashme kam hequr dore per nje pune te tille.

Kete vit mbeta shume vone per t’a bere dekorin e Hallouiinit. E shtyeja cdo dite kete punen e dekorit, deri sa para pak ditesh e pash se vetem edhe pak dite na ndajne nga kjo feste e cila poashtu me te madhe eshte duke u shenuar edhe ne Kosoven e pasluftes.

Andaje, tryeza ime festive e darkes se Hallouiinit tashme eshte shtruar dhe poashtu prapavija e tavolines eshte dekoruar me dekore frikesuese qe i perkasin kesaje feste, dhe me kenaqesi po e ndaj me ju kete dekor si dhe menyren se si eshte realizuar.

Elementet dekoruese ne keto pamje jane te bera vet (DIY) perpos te disa merimangave plastike te cilat jane blere per kete projekt dekorues,

Le te fillojme me prapavine e dekorit. Per t’a bere pamjen sa me dramatike pasqyra me kornize ari eshte modifikuar ne ate menyre ku siper saje jan vendosur shirita te prere nga letra e zeze vetengjitese.

Kurora e zeze ne pasqyre u krijua duke i perdore deget e shelgut nga kopshti im dhe te cilat dege, pasi u mblodhen ne forme rethore, u sperkaten me ngjyre te zeze spray dhe pastaje kjo u dekorua me dy fantazma te krijuara nga topthat e ping pongut te mveshur me nje copez te pelhures se bardhe.

Per te shtuar teksture, pjeset e siperme te vazove te zeza u dekoruan me shirita te peliqes se zeze, ndersa deget frikesuese ne keto vazo u krijuan duke i lidhur ne dege shirita te zi dhe duke ju vendosur pika te bardha per ti bere te duken si sy te ketyre krijesave te frikeshme.

E gjithe hapsira perreth pasqyres eshte mbuluar me lakuriq fantazma te te gjitha madhesive e te cilat u punuan nga letra e zeze vetengjitese. Se pari, ne anen e kundert u vizatuan lakuriqet dhe pastaj u prene me gersher dhe u ngjiten ne mure. Pjesa e poshtme e bardhe e letres vetengjitese poashtu u shfrytezua duke e vendose nen pjesen e zeze per te krijuar keshtu nje shtresim dhe teksture ne mure dhe per te krijuar keshtu edhe efektin e lakuriqit fantazme.

Tavolina mbeshtetese ne mure eshte dekoruar me kunguj te vegjel vidim te cilat i kam grumbulluar per dimer per supen e kungullit qe e pelqej shume. Perreth kungujve vendosa lule topi (hydrangea) te thara te cilat i mora ne kopshtin e halles sime Meli.

Pjatat me rrjet marimange i krijova duke perdorur pjata te vjetra te cilat i bera me spray ngjyre te zeze ne te cilen paraprakisht vendosa nje rrjete te vogel marimangeje dhe pasi ngjyra u tha e hoqa ate dhe pjata me motiv rrjete marimangeje u krijua sa qel e mbyll syte. Ushqimi do te servohet ne pjata tjera te vendosura per momentin nen pjatat marimange, ndersa keto siper do te sherbejne per t’i dhen tavolines ate efektin frikesues qe e kerkon kjo feste.

Gotat e zeza jane dekoruar me nje copez letre rrumbullake ngjyre ari siper se ciles eshte ngjitur nje marimange gjigante.

Siper mbuleses se bardhe te tavolines, nga te dy anet e saje, vendosa mbulesa te ngushta me vija bardh e zi, dhe vertete keto i shtuan tavolines nje kontrast me shume stil.

Dhe se fundi, shtova nje doze ngjyre me dy jastek ngjyre kumbulle te vendosura mbi karrige dhe shume lule te thara si dhe qirinje te zi, keshtu qe arrijta nje dekor paksa frikesues por para se gjithash elegant duke shpenzuar vetem 0.99 cent per merrimangat plastike. Duke e pase parasysh koston, jam shume e kenaqur se si doli ky realizim.

Nese ky postim ju ka inspiruar qe te dekoroni per Hallouiin, ose e keni shfrytezu ndonjeren nga idet dekoruese nga ky postim, na shkruani dhe ndani me ne pervojen t’uaj. Ne ne BESA GM Interiors do te donim te dijme se si doli dekori i juaj.


Ju faleminderit qe e vizituat kete faqe!
Besa

Studio Office Space Design On a Budget – ORC Week Four

Week four is here, and I am happy to show you the progress I have made so far in the room during the last week.

If you are new here, thanks so much for checking out my Studio Office Space Design On a Budget project.  You can check my first , second post and third one related to this project if you’d like to see or get reminded what I started with when I entered the One Room Challenge event and the progress thereafter.

There were a lot of DIYs that I tackled this week and, may I say, this week was much more labour intensive than the previous week.

First, I started with altering the store bought roller shades. I found grass cloth ones in black, just the right colour I was searching for and it was a pure luck to find them in stock at the store.

However, the shades were not the size I wanted, so I had to alter them to fit the size of the window. Beside altering the size of the shades, I also added a white stripe corner detail using the leftover fabric from the shades that I did for the windows of the work room.

Ideally, I wanted a one piece shade for this window, but I wasn’t such a lucky person to find the right size so I had to take what it was available in stock. I am happy with the end result as they fit perfectly in the window and have added a moody mode to the space.

After finishing the roller shade alteration, I started with the daunting stencilling job using a sharpie. The sharpies that I was using were not of a good quality as there were no good quality ones available for purchase.

I was so scared to start and do the first little square. It took me several attempts to start and I withdrew again, because I knew that if I mess this up, at the start, than it will get really, really messy and I have to redo the room again with the paint.

At one point I just had to take my chances and START! So I did, and it is not without a lot of challenges, and some cheating along the way, that I am keeping up with applying this stencil.


My DIY stencil is really sloppy, lacking the proper cut, precision and material, so it is very difficult to line it up and keep the straight line along the way. However, I have somehow managed how to deal with the way this pattern goes, so the whole thing does not get completely out of control. I hope that I will be able to complete this task without a major failure at the end. Wish me much luck guys!

The real challenge is to finish the corners. What I am doing is this; I cut a piece from the stencil which I, based on my estimation thought would work for finishing the corners, and I keep using it for the corners and at the top and the bottom of the wall. It is working pretty muchf OK so far.

If you do not want to go through the adventures I am going through with this stencil than you may purchase the proper one at this link.

Just a small recap about the ORC event:
 
The One Room Challenge is a 6 week room makeover challenge for designers and bloggers In North America, all started by Linda from Call It Home blog.  There are 2 sides of this event. One side being the 20 selected designers competing for the win.  On the other side, there are hundreds guest participants like myself.  At the end of the 6 weeks, the editors of Better Homes & Gardens will select 2 guest participants to be FEATURED DESIGNERS in the 2019 Spring ORC challenge! All featured designers and most of the guest partcicipants work with various sponsors. I am not a lucky one to have a sponsor!

Now it’s time to head over to the 20 featured designers and all the guest participants to check out their week four progress at One Room Challenge!

Besa

Studio Office Space Design On a Budget – ORC Week Three


The third week of One Room Challenge came faster than anticipated.
If you are new here, thanks so much for checking out my Studio Office Space Design On a Budget project.  You can check my first and second post related to this project if you’d like to see or get reminded what I started with when I entered the One Room Challenge event and the progress thereafter.

The beginning of the past week was quite labour intense for me as I was rushing to get the painting of the room done, and I am releived that this task is over.

I had to get it done fast as I had scheduled the floor refinishing company to come and do the floors. The old floors were in a terrible state and I was debating whether to refinish them or install the new flooring. At the end, driven by the nostalgia of this old building, I decided to keep the original flooring and refinish them.


The floors look so much better now!


The floor refinishing project was completed two days ago and I am proceeding with the prep work for painting the window.

Since the floors are refinished I was able to bring my office desk in and check how it will look into this new space, which is much smaller than my previous spacious studio premises.

I think that the desk will fit just fine. Now I need to get back to work and hopefuly by the end of the week to start with the stenciling job.

Just a small recap about the ORC event:
 
The one Room challenge is a 6 week room makeover challenge for designers and bloggers nationwide.  There are 2 sides to this coin.  One side being the 20 selected designers competing for the win.  On the other side of that same coin, there are guest participants like myself.  At the end of the 6 weeks, the editors of Better Homes & Gardens will select 2 guest participants to be FEATURED DESIGNERS in the 2019 Spring ORC challenge!  

I kindly invite you to take time and visit the One Room Challenge blog where you can check the progess made by the featured designers and other guest participants of the event.

Thank you for checking this blog.
Besa